تاثیر «ویتامین D و کلیسم» در پیشگیری از بروز پوکی استخوان/ پوکی استخوان بیماری پنهان

تاریخ انتشار:

افشین استوار رئیس مرکز تحقیقات پوکی استخوان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، اظهار کرد: بیماری پوکی استخوان در اغلب موارد خودش را نشان نداده و زمانی که فرد دچار شکستگی استخوان می‌شود متوجه بیماری پوکی استخوان شده و همین مسئله سبب بروز آسیب های مختلفی در بیماران می‌شود.

استوار عنوان کرد: هنگامی که فرد بیمار که مبتلا به پوکی استخوان بوده دچار شکستگی می‌شود مشکلاتش دو چندان شده و ممکن است این شکستگی سبب ناتوانی جسمی و حرکتی تا پایان عمر او منجر شود و همین امر باعث تضعیف روحیه فرد شود.

رئیس مرکز تحقیقات پوکی استخوان ایران تصریح کرد: ویتامین دی و کلسیم تاثیر زیادی در پیشگیری از بروز شکستگی و پوکی استخوان می‌شود و متاسفانه بسیاری از مردم کشورمان دچار کمبود ویتامین دی بوده همچنین به دلیل استفاده از کرم‌های ضد آفتاب به خوبی نور خورشید جذب بدن شان نشده و ویتامین دی تامین نمی‌شود.

استوار ادامه داد: راهنمای بالینی ویژه بیماران پوکی استخوان در واقع یک کتاب راهنمایی در خصوص تشخیص و درمان آنها و در جهت مراقبت از بیماران بوده و به پزشک کمک بزرگی که در برابر بیماری پوکی استخوان در درمان این عارضه می‌کند.